„Să nu ne răzbunați”

Evenimente Aprilie 14, 2013

Se poate și într-o parohie mică!

O activitate culturală necesită oameni pe măsură, spațiu de desfășurare, materiale publicitare, aparatură specifică. Într-o parohie mică se poate să te împiedici de lipsa uneia sau a mai multor din aceste trebuințe. Numai că, dacă ai oameni care să te susțină, impedimentele dispar unul câte unul. Spațiul de desfășurare poate fi biserica sau casa socială. Materialele publicitare se pot ușor xeroxa și împărți din om în om, aparatura modernă poate fi împrumutată, ajutat în acest scop fiind, în cazul de față, de Școala Generală Strunga, prin bunăvoința domnului director Sarafinceanu Gheorghe. Și așa susținuți, am hotărât să pregătim pentru duminica următoare o activitate cultural-religioasă la care sunteți chemați toți, și cei de aproape, și cei mai de departe. Subiectul: o Taină a Sfântului Maslu unită cu vizionarea unui film documentar despre deportările din Basarabia din perioada 1941-1949. Se va prezenta un film cu mărturii despre suferințele românilor din Basarabia și se va lansa cartea „Să nu ne răzbunați” cu mărturiile supraviețuitorilor adunate de monahul Moise după care vom săvârși Taina Sfântului Maslu oficiată de 7 preoți pentru a tămădui suferințele noastre. Preoții participanți vor vorbi despre greutățile zilelor noastre în comparație cu suferințele românilor basarabeni care au îndurat deportările comuniste. Și ni se pare grea viața de astăzi!!! La final toți participanții se vor ospăta din osteneala comitetului de femei al parohiei organizate de doamna preoteasă pentru ca puțina răbdare a noastră să fie îndulcită. Toate aceste activități se vor desfășura duminică 21 aprilie începând cu ora 15.30. Taina Sfântului Maslu va fi oficiată începând cu ora 17.00. Vă așteptăm cu drag!

Doamne ajută!