Glasul clopotului nou sfințit

Viața parohiei Februarie 28, 2014

Sfințirea unui nou clopot pentru o biserică parohială este o mare sărbătoare întrucât la auzul sunetului lui toți creștinii își îndreaptă gândul spre slava de mare cuviință și sfânt numele lui Dumnezeu. Glasul clopotului ne întărește pe toți în evlavie și în credință, ne învață să ne împotrivim bărbătește tuturor asupririlor diavolești, iar prin rugăciuni neîncetate să aducem slavă Adevăratului Dumnezeu cu grăbire alergând la biserică. Tot prin glasul acestuia se liniștesc, se domolesc și încetează furtunile, vânturile și grindinile, viforul și tunetele cele înfricoșătoare, se depărtează fulgerele și văzduhurile cele vătămătoare, iar în vechime erau chemați bărbații să stea drepți împotriva vrăjmașilor care ne cotropeau țara, clopotul fiind asemănat dintotdeauna cu trâmbițele pe care Dumnezeu a poruncit să la facă Moise spre a fi folosite atunci când preoții legii vechi aduceau jertfe. Glasul acestor clopote se va auzi și la venirea a doua a Domnului în ziua Judecății de Apoi, atunci când va despărți pe cei drepți din mijlocul celor păcătoși pentru a fi judecați. De aceea, glasul unui clopot e nelipsit de la oricare biserică ce-și cheamă credincioșii spre a se pregăti pentru întâlnirea cu Hristos Domnul și Judecătorul, îar sfințirea unui nou clopot adună în jurul bisericii toată suflarea din parohia binecuvântată de Dumnezeu cu un asemenea odor bisericesc.

Și în parohia noastră slujba sfințirii noului clopot s-a făcut cu mare cinste, clopotul fiind sfințit pe un piedestal de gheață așa cum am primit tradiția de la bătrâni, pentru a fi ferită parohia și țarinile noastre de grindină. La această manifestare, pe lângă credincioșii ostenitori la cumpărarea acestuia, au participat și oficialitățile locale ale conducerii comunei și școlii din localitate care au contribuit în măsura posibilităților lor la înzestrarea bisericii noastre cu acest glas al trâmbiței trezitoare de conștiințe. lucru pentru care mulțumim tuturor, rugând în același timp pe Domnul și Judecătorul ce va veni la trâmbițarea acestuia să asculte rugăciunile și să primească jertfa lor în locașurile cele de sus ale Sale. Amin.