Ziua mamelor creștine

Viața parohiei Martie 10, 2013

„Mama” trebuie să fie întotdeauna un motiv de sărbătoare, pentru că este creatoare. Se aseamănă cu Dumnezeu-Creatorul prin faptul că naște prunci, iar prin creșterea și educarea lor în spiritul credinței creștine ea devine mamă creștină. Acum, în ceas de primăvară, când natura renaște la viață, se cuvine mai mult să le sărbătorim pe acelea care  ne-au dat viață. Duminica aceasta, 10 martie, am încercat și noi în biserică, după săvârșirea Sfintei Liturghii, să felicităm toată suflarea feminină din parohie printr-un program artistic susținut de copiii Școlii Generale Strunga încurajați în acest demers de cadrele didactice Mărăciuc Gheorghe și Iuliana, la care s-a adăugat vizionarea unui film despre a fi sau a nu fi mamă, film realizat de Asociația „Pro vita” a Mitropoliei Moldovei și Bucovinei. Glasurile cristaline ale copiilor au umplut biserica de cântece și poezii închinate mamei pentru care au primit recompense dulci precum a fost și prestația lor. Se vedea pe chipurile mamelor și ale celorlalți creștini prezenți la această manifestare o ieșire din cotidian, o bucurie amestecată cu mulțumire adusă lui Dumnezeu pentru buna purtare de grijă pe care o are asupra copiilor lor. Documentarul prezentat a întărit și mai mult în sufletul mamelor dorința de a proteja viața copilului încă din prima zi a existenței lui, adică de la concepere. Preotul paroh a explicat tuturor despre existența sufletului încă de la concepere și despre păcatul și urmările traumatizante ale unui avort.

La final, copiii au prezentat o expoziție cu vânzare de felicitări și desene lucrate manual cu ocazia zilei închinate mamei. Am contribuit cu toții la munca depusă mai ales că dorința lor era ca din vânzarea acestora să-și cumpere o imprimantă necesară activității școlare.

Preot paroh,

Cristinel Ștefan Tanasă