Magia Crăciunului

Viața parohiei Ianuarie 2, 2014

Copiii și vârstnicii din Parohia Strunga, pentru care Crăciunul înseamnă doar speranță, au trăit clipe magice în prima zi de Crăciun. Preotul paroh, Cristian Ștefan Tănase, alături de prezbitera Simona au fost alături de creștinii milostivi din comunitate care au pregătit pachete cu alimente aducând bucurie în sufletul și pe mesele credincioșilor aflați în nevoie. Activitățile filantropice au devenit deja o tradiție în Parohia Strunga, grație părintelui paroh susținut de doamna preoteasă. Miracolul Crăciunului, adus deopotrivă de Magi și oameni vrednici și inimoși a strecurat din nou bucurie în Parohia Strunga, așa cum se întâmplă de câțiva ani încoace. În preajma sărbătorilor de iarnă, oamenii par să se schimbe, devin mai buni, mai zâmbitori și mai plini de viață. Pentru cei mai mulți dintre noi, sărbătorile de iarnă înseamnă împodobirea bradului alături de cineva drag, miros de portocale, colinde și urături care ne alină sufletele. Atmosfera de Crăciun a fost una dintre cele mai plăcute ocazii pentru credincioșii Parohiei Strunga, de a dărui și în același timp de a primi colindul copiilor cu suflet curat. Astfel, Biserica a devenit neîncăpătoare, învăluită de atmosfera Crăciunului, încărcată de bucurie și emoție, în ziua în care, Pruncul Iisus a venit pe lume într-o iesle din Bethleem, Magii vestindu-I nașterea cu daruri de aur, smirnă și tămâie. Chiar dacă, în prima zi de Crăciun, a lipsit ninsoarea-acea binecuvântare albă și luminoasă - spiritul Crăciunului s-a făcut simțit prin gândurile luminate și inimile darnice ale celor care au adus Magia Crăciunului copiilor și bătrânilor încercați de nevoi. Nimic nu se compară cu sărbătorile noastre tradiționale, de Crăciun, de Anul Nou-adevărate sărbători ale sufletului. Magia sărbătorilor de iarnă în Parohia Strunga a trezit poate printre noi, sentimente și trăiri care cu greu pot fi descrise în cuvinte. Lumina sfântă de Crăciun a cuprins inimile și sufletele celor prezenți la activitatea filantropică, aprinzând flacăra bunătății, a milosteniei și iubirii aproapelui, în Biserica din Strunga, în care sporul duhovnicesc al Părintelui Cristian, se face simțit cu fiecare slujbă oficiată. În acțiunea filantropică organizată de părintele paroh Cristian Tănase, Familia Toma Constantin, Marioara cu fiul Silviu din Roman și familia Ganea Iulian si Florentina din Strunga au dovedit bunătate și milostenie.
Lăcrămioara Buga